Тема: Вітрова енергетика дозволяє економити мільярди

Вітрова енергетика дозволяє економити мільярди
15.06.2011 20:00
1 Коментарі
Сьогодні вітроенергетика розвивається у 75 країнах світу, у 30 з них – інтенсивними темпами. Хочу відзначити, що буквально учора ми отримали від Європейської енергетичної асоціації прес-реліз. Він містить наступні розрахунки: до 2015 року, за умови сталих темпів розвитку цього виду енергії, остання дозволить зекономити більше 24 млрд євро. Тобто, за рахунок зменшення споживання енергії з традиційних джерел. Отже, вітроенергетика робить ставку на зменшення кількості традиційного палива – вугілля, нафти й газу.

Якщо подивитися на сектор вітроенергетики в цілому, то вона складає близько 2% від вироблення усієї електроенергії у світі. Ці обсяги можуть дозволити забезпечити енергією таку країну як Великобританія – 6-ту за обсягами використання електрики у світі.

Починаючи з 2009 року, кожного місяця сумарна кількість введених в експлуатацію вітроенергетичних потужностей є тотожною одному атомному реактору. Це яскравий показник, особливо у світлі останніх подій на Фукусімі і зважаючи на офіційні заяви урядів Німеччини, Італії, Швейцарії про подальшу відмову від розвитку атомної енергетики.

Якщо говорити про Україну, то у нас в рамках Комплексної програми будівництва вітрових електростанцій встановлено 87,5 МВт вітропотужностей. Хоча навіть узяті зобов'язання до 2010 року встановити 1990 МВт. Тобто програма, по суті, провалена. Причинами стали хибні розрахунки інвестиційної складової, а також застосування ліцензійних американських машин, які не здатні працювати в українських умовах.

Незважаючи на це, саме цей вид вироблення електроенергії має найбільш динамічні темпи розвитку, однак слід здійснити ретельну перевірку обладнання на адекватність до українських кліматичних, технологічних вимог.

Хочу звернути увагу на екологічну складову, яку ми часто ігноруємо. Проведення оцінки впливу на навколишнє середовище є обов'язковим. Повинні бути враховані всі моменти: траєкторія перельоту птахів, флора тощо. У європейських країнах, які активно розвивають вітроенергетику, питанню екології надають колосальне значення.

Сьогодні Україна має «зелений тариф» для альтернативних джерел енергії. Він достатньо високий. Наприклад, для вітротурбіни – більше 2 МВт тариф складає 11,3 євроценти за кіловат-годину, тобто ціна прив'язана до курсу євро, а не гривні. А це дуже важливо для подальших інвестиційних перспектив.

Але існує проблема державного регулювання: з 2012 року запроваджується норма, згідно з якою 30% комплектуючих для видобутку вітрової енергії повинні вироблятися в Україні. Що ми на сьогоднішній день маємо? У нас немає наразі власного виробництва вітротурбін, тому третину ми ніяк не зможемо осилити. Тут можна піти двома шляхами: або пролонгувати термін виконання 30-відсоткової норми, або знизити її до 15%. Інші ж кошти спрямувати на розробку проекту, на будівництво доріг, на установку фундаментів тощо.

Окрім цього ми маємо ряд технічних проблем із підключенням великих вітростанцій. Якщо сьогодні в Україні заявлено «запустити» в реалізацію проекти загальною потужністю 15 тис. МВт, то українські мережі, включаючи Крим, більше 7-8 тис. не потягнуть.

Однак для України відновлювальні джерела енергії мають стати такими ж значущими як, наприклад, отримання нафти чи газу. Вітчизняний вітропотенціал має всі шанси збільшити обсяги вітрової енергії до 12% від загальної кількості, яка виробляється в Україні. Найбільш перспективними для розвитку такої енергетики є східні і західні регіони Криму, Донецька, Миколаївська, Одеська, а також деякі території Івано-Франківської та Львівської областей.

Конеченков Андрій, голова правління Української вітроенергетичної асоціації