Тема: Кияни платять по тарифам, яких не існує в природі

Кияни платять по тарифам, яких не існує в природі
16.06.2011 19:00
1 Коментарі
Кожен нормативно-правовий документ підлягає державній реєстрації в Мін’юсті чи в його місцевих управліннях. Це не формальна процедура, де його заносять до якогось міністерського гросбуха, а правова процедура, де документ піддається юридичному аналізу на відповідність Конституції та законодавству України. Тим паче, коли нормативний акт зачіпає велике (невизначене) коло осіб.

Саме такими документами є розпорядження місцевих органів влади взагалі та Київської міської державної адміністрації зокрема щодо встановлення житлово-комунальних тарифів. Усі кияни пам’ятають, що мер Черновецький свого часу не здавав свої розпорядження про тарифи на державну реєстрацію, справедливо побоюючись, що вони її не пройдуть, але комунальники вперто нараховували по ним оплату, незважаючи на те, що вони не були чинними.

Дехто сподівався, що прихід нової команди – регіоналів Олександра Попова до влади в Києві, (хоч як сумнівно він не відбувся в правовому відношенні), змінить ситуацію. Однак, досвід показує, Партія регіонів не намагається вкластися в правове русло, а швидше змінює його під себе.

Так наприкінці минулого року вийшли розпорядження О.Попова від 29.12.2010 № 1221 и № 1222 про встановлення тарифів на обслуговування будинків та прибудинкових територій, гаряче водопостачання та опалення. Всі вони мали так званий двоставковий тариф – до і після 20-го числа. Можливо такий тариф передбачено чинним законодавством? Ні – такого немає. Можливо, юристи О. Попова вписали такий тариф в договори на надання послуг, що зараз активно нав’язуються киянам як панацею від поганого прибирання під’їздів та холодних батарей? Ні, про це в договорах – ані слова. Натомість, там чітко прописано, що в разі несплати до 20-го числа, нараховується пеня, як це передбачено відповідним законом. Чому ж тоді КМДА замість пені збільшує після 20-го числа оплату по опаленню і гарячій воді на 6%, а по квартплаті – на 10%?

Зрозуміло, що правову оцінку цьому могла б дати правова експертиза – процедура державної реєстрації. Однак в Мін’юст КМДА не іде. Добре, що в Київраді є послідовна опозиційна фракція Віталія Кличка, останній неодноразово звертався до Шевченківського районного суду з позовами про визнання тарифів в Києві незаконними та недійсними. Й один з судів, уявіть, виграв! 10 грудня минулого року суд визнав протиправними тарифи, що діяли в столиці з 1 січня 2010 року до 1 лютого 2011-го. Однак, КМДА, «Київенерго» та «Київводоканал» подали апеляцію в суд вищої інстанції, який скасував це рішення. Хто б сумнівався…

Однак саме цікаве – аргументація колегії суддів в складі Бабенка, Ісаєнко та Федотова. А саме: «неправомірно визнано незаконними та нечинними оскаржувані Розпорядження, бо той факт, що вони не набрали чинності, виключає необхідність визнання їх нечинними». Про те, що ці розпорядження КМДА дійсно не набрали чинності – ніхто з учасників процесу не мав жодних сумнівів, адже вони набирають чинності лише після державної реєстрації, якої – не було. Так само немає сенсу говорити про законність чи незаконність того, чого – нема.

Це означає, що кияни 13 місяців платили по тарифах, яких не існувало в юридичній природі, точніше не існувало взагалі! А як же після 1 лютого? Виявляється і ці тарифи не зареєстровані, отже, завдячуючи команді О. Попова, громадяни продовжують платити по іншим, але також примарним, вигаданим, неіснуючим тарифам!

А які ж тарифи мають діяти? Насправді дуже просто – ті, які діяли до 1 січня 2010 року, звісно, якщо вони були зареєстровані. Отже громадяни можуть сміливо звертатися до ЖЕКів з вимогою перерахунку сум платежів, а у випадку відмови – йти до суду й посилатися на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 9 березня 2011 року. Для всіх бажаючих даю посилання, де є повний пакет документів:

https://docs.google.com/document/d/1fc_ … amp;pli=1#
https://docs.google.com/document/d/1bT9 … dit?hl=ru#

Олександр Сергієнко, «Інститут міста».